Dieta na mocne włosy

Cześć Kochane!

Dieta jest ważnym elementem w utrzymaniu odpowiedniej kondycji włosów. Oczywiście za ich stan odpowiadają również inne czynniki tj geny, stan zdrowia (w tym przebyte choroby i stres) czy codzienna ich pielęgnacja. Na geny które posiadamy wpływu nie mamy, tak więc pozostaje nam poprawa stanu zdrowia oraz pielęgnacja. Rynek proponuje nam wiele produktów na wypadanie, wzmocnienie, blask czy porost włosów. Kosmetyki te jednak działają tylko zewnętrznie, dając jedynie wrażenie ładniejszych włosów (tj nabłyszczanie-które „zmywa się” wraz z produktem czy łatwość rozczesywania bo „chwilowo wygładzają” włosy). Nieliczne pobudzają skórę głowy i wspomagają (szybszy) porost włosów. Dlatego najłatwiejszym i najbardziej skutecznym środkiem jest dieta. Zdrowe odżywianie wpłynie nie tylko na stan naszych włosów ale także poprawi nasze ogólne samopoczucie. Nasze posiłki – wzbogacone w różne składniki mineralne, witaminy, białka, tłuszcze- komponujmy w taki sposób żeby były smaczne, zdrowe oraz cieszyły oko.
Poniżej zamieściłam tabelkę w której przedstawiłam podstawowe składniki mineralne, witaminy i kw. tłuszczowe których obecność pozytywnie wpływa na stan naszych włosów oraz przykładowe przepisy dań i koktajli na zdrowe włosy.

 Składniki mineralne i witaminy
Funkcje
Skutki niedoboru
Gdzie występuje?
Żelazo
Poprawia strukturę włosów
 Wspomaga transport erytrocytów,niosących niezbędne do wzrostu
substancje odżywcze
Łamliwość włosów
Mięso wołowe
Mięso drobiowe
Kakao
Suszone morele
Cynk
Ogranicza wypadanie włosów
Przesuszenie włosów
Wypadanie włosów
Łamliwość włosów
Orzechy
Mąka pełnoziarnista
Owoce morza
Miedź
Odpowiada za zawartość pigmentu we włosach-kolor jest bardziej wyrazisty
Wczesne siwienie włosów
Blaknięcie koloru (szarzenie)
Grzyby
Banany
Orzechy
Prod. pełnoziarniste
Siarka
Odpowiada za utrzymanie właściwej struktury łodygi włosa- elastyczność
Łamliwość włosów
Brak elastyczności
Cebula
Rzodkiewka
Brokuły
Witamina A
Odnawia strukturę komórek
Wzmaga produkcję keratyny
Poprawia stan skóry
Łysienie
Powolny wzrost włosów
Marchew
Szpinak
Brokuły
Ryby
Wątróbka
Witamina B5
Poprawia pigmentacje
Wpływa na jakość skóry
Nadaje połysk włosów
Wypadanie włosów
Wczesna siwizna
Drożdże
Pomarańcze
Jaja
Witamina B7/ H (biotyna)
Hamuje nadmierna pracę gruczołów łojowych
Łupież
Przetłuszczające się włosy
Kraby,
Grzyby
migdały
Brązowy ryż
Mąka pełnoziarnista
Sardynki
Witamina C
Bierze udział w syntezie kolagenu
Brak elastyczności włosa
matowość
Kapusta
Porzeczki
Cytrusy,
Papryka
Witamina E
Chroni przed uszkodzeniami
Rozszerza naczynia krwionośne niosące składniki odżywcze
Wypadanie włosów
Zła kondycja włosów
Zboża
Orzechy
Jaja
Kwasy omega3
Zapobiega wypadaniu włosów
Utrata włosów
Choroby który włosów np. łupież
Ryby
Orzechy
Siemię lniane
Nasiona chia

Koktajl to najszybszy i najprostszy sposób odżywienia organizmu. W naszym blenderze mogą znaleźć się praktycznie wszystkie owoce, warzywa i zioła . Łatwiej jest zjeść/ wypić koktajl zrobiony z paru owoców lub warzyw niż zjeść te składniki pojedynczo jeden za drugim. Oczywiście nie zawsze nasze koktajle wyglądają najładniej (szczególnie te z jabłkiem czy zielonymi warzywami) ale za to dodają nam zdrowia i urody.
Do moich ulubionych koktajli należą:

Koktajl 1
Kroimy mango i rwiemy liście pietruszki. Całość wrzucamy do blendera, dodajemy siemię i/lub orzechy i blendujemy. Na koniec zdobimy nasz koktajl migdałami, siemieniem lnianymi lub miętą.

Koktajl 2
Jabłko kroimy i wyciągamy gniazda nasienne ( skórkę obieramy opcjonalnie- pomimo witamin pod skórka, na mnie jakoś dziwnym trafem lepiej działają obrane jabłka). Banana, natkę selera i pól awokado kroimy. Wrzucamy wszystkie produkty do blendera, dosypujemy łyżkę siemienia lnianych i całość blendujemy.

dscf7676k

Ja zjadam koktajle w różnych kombinacjach owocowych. Do koktajli warzywnych jakoś ciężko mi się przyzwyczaić. Jednak są one niejednokrotnie bogatsze w więcej składników poprawiających wygląd włosów niż te owocowe.

Oczywiście jeśli chcemy aby nasz koktajl był bardziej płynny dodajemy do niego wody mineralnej, kokosowej, różnego rodzaju mlek lub jogurtów. Mi odpowiada bardziej gęsta konsystencja więc rzadko dodaje „płynny” składnik.
Gdy przygotowujemy nasze dania powinniśmy próbować tak je skomponować aby zawierały jak najwięcej składników które potrzebujemy. Oto moja propozycja na śniadanie, obiad i kolację.

ŚNIADANIE
Do miseczki wsypujemy płatki owsiane i pszenne, orzechy (wszystkie się nadadzą oprócz ziemnych) rodzynki oraz suszone owoce. Jabłko kroimy w drobną kosteczkę i dodajemy do naszego musli. Opcjonalnie można dodać jogurtu bądź mleka.

OBIAD
Kasza jaglana z kurczakiem i warzywami.
Cebulę oraz pierś z kurczaka kroimy w drobną kosteczkę i dajemy na patelnię. Jak cebula troszkę zmięknie dodajemy pokrojone: paprykę brokuły i pomidory. Pieprzymy i solimy do smaku. Gdy mięso nam się już prawie  „udusi” w pomidorowym sosie z warzywami, gotujemy kasze jaglaną. Kaszę wykładamy na talerz i polewamy warzywami.
Opcja dla leniwych: Gotujemy kasze jaglana i przygotowujemy  kupione „warzywa na patelnię”. Dodajemy pomidory, aby utworzyły nam sos. Całość łączymy i jemy. Danie to będzie miało mniej wartości niż zrobione ze świeżych warzyw, ale będzie równie smaczne.

KOLACJA
Przygotowujemy pełnoziarniste pieczywo, dajemy kawałki łososia i tworzymy z nich kanapki. Zdobimy je krążkami z pora .
Oprócz tego co warto jeść należy również pamiętać czego unikać. Do takich produktów należą m.in.:

  • mocne kawy i herbaty
  • słodycze i nadmiar owoców zawierających duże ilości cukrów (banany, winogrona w tym rodzynki)
  • alkohol
  • tłuste potrawy i fast food’y
  • nadmiar spożywanych szczawianów (szczawiu, szpinaku, botwinki, rabarbaru)

Produkty te utrudniają przyswajanie mikro i makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Oczywiście oprócz posiłków nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnianiu organizmu. Oprócz wody, którą powinniśmy przyjmować w odpowiednich ilościach ( ok 2 l dziennie) warto także wypijać napary z różnych ziół ( skrzypu, pokrzywy, łopianu, chmielu, tartaku, nagietka itp.)
Chcąc mieć zdrowe włosy musimy mieć „zdrowe wnętrze” dlatego warto zmienić nasze dotychczasowe menu na zdrowsze. W obecnych czasach dostęp do większości produktów jest bardzo łatwy, co powinno stać się kolejnym motywatorem do pozytywnych zmian.

A Wy macie jakieś sprawdzone dania na piękne włosy?

You may also like