Noc teatrów – Kraków 2015

Cześć kochane!

Dziś opowiem Wam o krakowskiej Nocy Teatrów, która odbyła się 13 czerwca w Krakowie. Co roku wydarzenie to przyciąga tłumy ludzi. W tym czasie organizowane są  spektakle z których korzystać można bezpłatnie, chociaż ilość miejsc jest ograniczona.  Mnie udało się zdobyć bilet do teatru Groteska na spektakl „Kandyd czyli optymizm”. Główny bohater Kandyd mieszka na zamku w Westfalii, gdzie pobiera nauki od filozofa Panglossa. Filozof uważa, że świat w którym żyjemy jest najlepszy ze światów i tą tezę wpaja Kandydowi. Wybranka serca głównego bohatera jest córka barona Kunegunda. Miłości młodzieńca i baronówny przeciwny jest jej ojciec, który wygania go z zamku. Kandyd przemierza świat i podczas swoich licznych podróży przekonuje się że „trzeba uprawiać nasz ogródek”, a teza wpajana przez Panglossa jest nieprawdziwa.Sztuka bardzo mi się podobała, a ograniczona ilość rekwizytów dodatkowo pobudzała wyobraźnię widza. Ja planowałam oglądnąć spektakl „Seks dla opornych” przedstawiany w teatrze „Bagatela”, ale niestety bilety były już wykupione. Mam nadzieję, że będzie on jeszcze wystawiany to  na pewno się na niego wybiorę.

Po spektaklu udałam się na Krakowski Rynek, gdzie przedstawiana była sztuka „Faust”. Za scenę posłużył niewielki skrawek placu pod Sukiennicami, wokół którego zgromadzeni byli widzowie. Sztuka opowiadała o oddaniu duszy diabłu, przez głównego bohatera w zamian za spędzenie cudownych chwil i osiągnięcie pełni szczęścia w życiu. Widowisko oparte było głównie na  przekazie aktorskim, w  którym nie padło ani jedno słowo. Muzyka budowała napięcie, tworzyła i potęgowała nastrój.

Reżyser w sposób bezkompromisowy użył środków scenicznych dla uzyskania bardziej wyrazistego efektu teatralnego. Niesamowita gra aktorska, półnagie kobiety przechadzające się w szczudłach, oblewanie wodą i kręgi ognia wzbudzały wiele emocji w widzach.

img_20150613_221908

img_20150613_222451

img_20150613_225132

Zamieszczam film przedstawiający oddanie duszy diabłu przez Fausta.

Ja szczerze polecam oba przedstawienia i zachęcam Was do uczestniczenia w takich wydarzeniach.

Byłyście na tegorocznej Nocy Teatrów? Co sądzicie o tej inicjatywie?

You may also like