Kopalnia soli w Wieliczce

Cześć kochani!

Wiosna rozgościła się już na dobre. Coraz częściej planujemy weekendowe wypady za miasto. Ja staram się spędzać weekendy w sposób zarówno przyjemny jak i atrakcyjny. Dziś opowiem Wam o wycieczce do Wieliczki. Miasto to słynie z kopalni soli. Obiekt ten ma niesamowitą historię oraz niepowtarzalny urok. W 1987 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wycieczkę po kopalni należy zabrać odpowiednie buty, gdyż solne podłoże bywa śliskie. Ze względu na nie wysoką temperaturę (14°C) warto również mieć przy sobie lekką kurtkę.

Kopalnię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Na zebranie grupy należy poczekać ok. godziny. Wyposażeni w słuchawki oraz odbiorniki turyści mogą zacząć zwiedzanie.
Już na starcie schodząc w dół trzeba pokonać ok. 300 schodów! Na całej trasie pokonuje się ich ok. 800! Na początek zwiedzany jest szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”.

Na jego długości znajduje się pięć kaplic – św. Antoniego, św. Jana, św. Kingi, Jana Pawła II i św. Krzyża. Każda z nich jest stworzona w innym stylu.
Najstarszą z nich jest kaplica św. Antoniego. Wykonana została w stylu barokowym. W 1698r. odbyło się tu pierwsze nabożeństwo. Jej przestrzeń rozświetla solny żyrandol.

W Kaplicy św. Jana najcenniejsza jest figura Chrystusa Ukrzyżowanego pochodząca z XVIII wieku. Jest to jedna z nielicznych drewnianym kaplic w kopalni.

img_20151219_174258Kaplica św. Krzyża

Najokazalszą z nich jest kaplica św. Kingi.  Pomieszczenie ma 54 metrów długości, 15-18 metrów szerokości i 10-12 metrów wysokości.
Kaplica ta jest istną świątynią mieszczącą w swoim wnętrzu niesamowitą galerię sztuki. Znajdują się tu solne płaskorzeźby m.in. „Ostatnia Wieczerza”, pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, jego relikwie, a także relikwie św. Kingi. W każdą niedzielę oraz w święta odprawiane są tam nabożeństwa. W kaplicy, 101 metrów pod ziemią, można przyjąć także sakrament małżeństwa.

dscf8401Kaplica św. Kingi

dscf8409Solna płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę

dscf8429Solne płaskorzeźby w Kaplicy św. Kingi

dscf8422Solne płaskorzeźby w Kaplicy św. Kingi

dscf8408Pomnik Jana Pawła II w Kaplicy św. Kingi

Kaplica św. Krzyża zbudowana została w XIX wieku, jako dar za uratowanie kopalni po niebezpiecznym wycieku wód podziemnych z kopalni. W jej wnętrzu znajduje się krzyż Chrystusa Ukrzyżowanego wraz z dwoma postaciami świętych z około XVII wieku.

dscf8397Kaplica św. Krzyża

Najmłodsza kaplica jest pod wezwaniem Jana Pawła II. W jej wnętrzu znajdują się trzy bryły soli, których ułożenie sprawia wrażenie jakby unosiły się nad ziemią. Pierwsze dwie części ułożone są poziomo, a trzecia pionowo. Znaczenie ma część pierwsza, stanowiąca masę ołtarzową oraz trzecia, której części po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż.

Z kopalnią w Wieliczce wiąże się niezwykła legenda o węgierskiej królewnie Kindze, która poślubiła polskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Kinga w wianie otrzymała kopalnie w Maramuresz, do której wrzuciła swój zaręczynowy pierścień. Pierścień ten przywędrował wraz z pokładami soli do Wieliczki i został wykopany w pierwszej bryle białego złota.

img_20151219_161215Solne figury upamiętniające książęce zaręczyny

Idąc wzdłuż szlaku możemy podziwiać szyby, którymi w dawnych czasach górnicy wyciągali sól, narzędzia ich pracy oraz sposoby transportu wydobywanych materiałów wewnątrz kopalni.

dscf8391 Rzeźby upamiętniające pracę średniowiecznych górników

dscf8370 Rzeźby upamiętniające pracę średniowiecznych górników

dscf8373Rzeźby upamiętniające pracę średniowiecznych górników

dscf8381Bałwan w kopalni soli

Przemierzając wąskie i słone korytarze przewodnik opowiada o historii każdego z pomieszczeń.

dscf8383Popiersie Kazimierza Wielkiego w komorze jego imienia

img_20151219_161006Komora Mikołaja Kopernika wraz z jego rzeźbą

img_20151219_171747Komora Józefa Piłsudskiego

img_20151219_174036Rzeźby górników w Komorze Warszawa

W kopalni znajdują się również podziemne jeziora, do których turyści wrzucają pieniążki wypowiadając w myślach życzenie. Skarbów kopalni pilnuje solny skarbnik. Czuwa on także nad bezpieczeństwem górników oraz turystów.

img_20151219_165742 Solne jezioro w komorze Weimar

Atrakcją dla dzieci na szlaku turystycznym będzie komora krasnoludków, w której rzeźbione z soli krasnoludki, przedstawiają podział prac, jakie wykonywali w kopalni górnicy.

img_20151219_164217Komora krasnoludków

dscf8488Skarbiec

Zarówno na trasie jak i po wyjściu z głębi kopalni można kupić solne pamiątki.

dscf8461Pamiątkowe solne bryły

dscf8462Solne pamiątki w kopalni

Przejście trasą turystyczną zajmuje około 3 godzin. Z wnętrza kopalni turyści wyjeżdżają malutką winda mieszczącą ok 4-5 osób.

Kopalnia jest miejscem wielu imprez tj. koncerty, bale, bankiety, konferencje, a także miejscem kręcenia filmów.

dscf8494

Turyści nastawieni na relaks mogą skorzystać z usług Tężni solankowej, która pomoże w walce z chorobami dróg oddechowych.
Najmłodsi natomiast mogą przebyć wycieczkę do Solilandii w asyście  przewodników – krasnala i skarbnika. Znajduje się tam plac zabaw oraz wystawa multimedialna dla  najmłodszych.

Ceny biletów na trasę turystyczną wynoszą: ulgowy 39 zł, normalny 55 zł, rodzinny 149 zł. Dzieci do lat 4 zwiedzają za darmo. Ceny te są różne w zależności od sezonu,więc przed wyjazdem warto sprawdzić aktualny cennik.
Osoby zainteresowane robieniem zdjęć w kopalni dodatkowo muszą zapłacić 10 zł. Przy kopalni znajduje się płatny parking.

Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa. Jest to bardzo fajna alternatywa wyjazdu szczególnie podczas deszczu lub upału.

A Wy, jakie polecacie miejsca do zwiedzenia na weekend?

You may also like