Szlakiem Orlich Gniazd – od Krakowa do Podzamcza

Cześć kochani!

Majówka to wspaniały czas na odpoczynek. Można oderwać się od codziennych obowiązków i poddać się chwili relaksu. Ja na weekend majowy postanowiłam wybrać się tradycyjnym Szlakiem Orlich Gniazd. Odwiedziłam 13 zamków.

Wyjazd podzieliłam na 2 dni. W pierwszym odwiedziłam:

 • Zamek w Korzkwi,
 • Zamek w Ojcowie,
 • Zamek na Pieskowej Skale,
 • Zamek w Rabsztynie,
 • Zamek w Bydlinie,
 • Zamek w Pilczy,
 • Zamek w Smoleniu,
 • Pałac w Pilicy,
 • Zamek Ogrodzieniec,
 • Gród na górze Birów.

W drugim natomiast zwiedziłam:

 • Sanktuarium na  Jasnej Górze,
 • Zamek w Olsztynie,
 • Zamek Ostrężnik,
 • Zamek w Bobolicach,
 • Ruiny zamku Mirów
 • Zamek Bąkowiec.

Zamek w Korzkwi

20160430_133219

Jako pierwszy odwiedziłam zamek w Korzkwi. Znajduje się on około 15 km od Krakowa. Powstał on ok XIV w. Początkowo na miejscu obecnego zamku istniała wieża pełniąca rolę zarówno mieszkalna jak i obronną. Na przestrzeni lat zamek zmieniał swoich właścicieli a wraz ze zmianami jego wielkość się zwiększała. Pod koniec XIX w. zamek popadł w ruinę. Jego odbudowę rozpoczął w 1997 r. obecny właściciel – Jerzy Donimirski. W dużej części zamek został odbudowany.

20160430_132507

W planach jest jednak dalsza odbudowa zamku wraz z otaczającymi go okolicami. Dziś możemy jednak zwiedzać wiele komnat. W części z nich jest prowadzony hotel. Jest to również świetne miejsce na wesele, bale, bankiety czy konferencje.

20160430_132744

20160430_132000

Zarówno zamek jak i jego okolica jest bardzo urokliwa. W Korzkwi znajdzie coś dla siebie zarówno pasjonat historii jak i przyrody. Moim zdaniem jest to idealne miejsce na weekend za miastem.
Wejście na zamek jest bezpłatne. Parking zarówno pod samym zamkiem jak i u jego podnóża jest bezpłatny

Zamek w Pieskowej Skale

20160430_140035

Zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla została wzniesiona w XIV w przez Kazimierza III Wielkiego, jako element łańcucha warowni obronnych-orlich Gniazd. Składała się ona z dwóch części górnej i dolnej. Od 1377r do 1608r właścicielem posiadłości była rodzina Szafrańców. Ze względu na napady na kupców obecny właściciel Krzysztof Szafraniec został ścięty na Wawelu. W XVI w zamek przekształcony został w stylu renesansowym. Wiek później zamek rozbudowano o system fortyfikacji bastionowych. Podczas potopu szwedzkiemu oraz w wyniku pożaru zamek został zniszczony. Kolejny właściciel odbudował rezydencje, jednak jego najstarsza górna część została spalona podczas kolejnego pożaru.
Kolejne zniszczenia zamku miały miejsce podczas powstania styczniowego oraz w walkach powstańczych w 1863r. Zniszczeniu uległy także wnętrza posiadłości. W latach 80 XIX w Sobiesław Mieroszewski przeprowadził remont wzbogacając go o elementy neogotyckie. Kolejnymi właścicielami byli Krzysztof Mieroszewski, Michał Wilczyński oraz Serafin Chmurski, który zbudował na tym terenie willę. Zadłużenie Chmurskiego doprowadziło do licytacji majątku. Właścicielem pozostało Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała. Po II wojnie światowej posiadłość stałą się własnością Skarbu Państwa. Po przeprowadzonej renowacji zamek stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. W kryptach zamku znajdują się sarkofagi Sieniawskich z XVII w.
Obecnie w zamku można zwiedzać trzy stałe wystawy.
„Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku”, „Galeria Malarstwa Angielskiego” oraz „Historia Piaskowej Skały”.
Wstęp na dwie pierwsze wystawy jest płatny (bilety normalne: 11 zł i 10 zł, ulgowe: 9 zł i 6 zł) trzecia można oglądać w ramach wykupionego jednego z biletów. Wstęp na wszystkie wystawy można kupić za 18 zł.
Zwiedzający zamek mogą obejrzeć także dziedziniec oraz piękny ogród zamkowy. Zamek pojawił się w wielu filmach i serialach min. „Stawka większa niż życie”, „Janosik”, „Ogniem i Mieczem”, „Nie kłam kochanie” i wiele innych.
Zamek okala malowniczy, zielony krajobraz, w pobliżu którego znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, Czarcia Skała oraz Sokolicę. U podnóża skały roztaczają się stawy, jeszcze z XVI w.

20160430_140001

Zamek w Ojcowie

Zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla powstała w XIV w
przez Kazimierza Wielkiego III. Nazwa pochodzi od słowa „ociec”, nadana przez króla na pamiątkę walki o tron królewski Władysława Łokietka, który ukrywał się w pobliskich jaskiniach.
Na przestrzeni lat zamek był dzierżawiony przez wiele rodów m.in. Szafrańców, Bonerów, Wodzisławskich,Tęczyńskich. Następnie stał się własnością Bony Sforzy, a później Aleksandra Myszkowskiego. Zamek w bardzo złym stanie odkupił Mikołaj Korciński, który wyremontował go i wybudował nowy budynek od południowej strony na ruinach zamku gotyckiego.
Żadne źródła nie wskazuję, że zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. W kolejnych latach zamek był przejmowany przez wielu rodów.
W 1802 r zamek został opuszczony, a jego spadkobierca wywiózł z niego wszelkie kosztowności. Rozbiory doprowadziły do upadku zamku. Kolejny właściciel Konstanty Wolicki rozebrał częściowo mury, gdyż istniało prawdopodobieństwo zawalenia. Pod koniec XIX w. Ojców należał do Ludwika Krasińskiego. Nowy właściciel planował odbudować cała posiadłość. Udało mu się jedynie odbudować bramę oraz obniżył wieżę główną o 6 metrów.>Wieża została uszkodzona podczas I Wojny Światowej i częściowo odbudowana w 1935r. W tym czasie odbudowana jedna z kondygnacji, a w kolejnych latach rozpoczęto odgruzowanie zamku oraz zabezpieczanie reliktów piwnic.
Do dziś pozostała ośmioboczna wieża, główna brama oraz dolne partie murów obwodowych. W zamkowej można obejrzeć ekspozycję.

Zamek w Rabsztynie

20160430_144525

Zamek w Rabsztynie powstał w około XIII w. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „rabstein”, czyli krucza skała. Początkowo zamek był drewniany. Mury zyskał dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, który go przebudował. Zamek przez wieki zmieniała swoich właścicieli. Renesansowy charakter nadał mu w XVI w Zygmunt Myszkowski. W tym czasie zamek był najbardziej rozbudowany i okazały. Najazdy szwedzkie doprowadziły do zniszczenia zamku. Całkowitą dewastacje spowodowali poszukiwacze skarbów, którzy wysadzili część murów. Obecnie można podziwiać jedynie częściowo odbudowane mury, wieżę strażnicza oraz bramę.

20160430_144658

20160430_144656

Wokół zamku widnieją piękne zielone tereny. Co roku w okolicy września na terenie zamku odbywają się turnieje rycerskie.

20160430_145620

Wejście do zamku jest płatne. Niedaleko zamku znajduje się miejsce, gdzie można bezpłatnie zaparkować. Parking przy zamku (który jest dalej) jest płatny. Przy parkingu znajduje się knajpka gdzie można coś zjeść.

Zamek w Bydlinie

img_20160430_153108

Pierwsze informacje o zamku w Bydlinie sięgają XIV w. Historia na temat tego miejsca nie jest jasna. Niektóre źródła twierdzą, że budynek nigdy nie był zamieszkany przez ród, lecz pełnił funkcje sakralne. Inne, że w różnych okresach czasu pełnił obie te funkcje.
Zamek wybudowany został na wapiennych skarpach. Kształtem przypominał prostokąt  i zawierał prawdopodobnie 3 kondygnacje.
Dziś po zamku pozostały jedynie ruiny. W niektórych miejscach można zauważyć okiennice strzelnicze. Zwiedzanie ruin jest bezpłatne. Niedaleko znajduje się cmentarz przy którym można bezpłatnie zaparkować samochód. 

Zamek Pilcza w Smoleniu

20160430_1635461

Zamek w Smoleniu stał jeszcze przed XIII w. Początkowo był on drewniany, jednak został zniszczony podczas walk w 1300 r. Murowana warownia wzniesiona została wiek później przez Ottona III.  Na przestrzeni lat kamienna budowla z wieżą rozrastała się, a właścicielką była wówczas Elżbieta Pilecka-Granowska. W XVI w właścicielami zamku był ród Padniewskich. Właściciele pragnęli większej rezydencji i opuścili budowle, przenosząc się do Pilicy.
Najazd szwedzki doprowadził do zniszczenia zamku. W XIX w zamek stał się własnością Romana Hubickiego, który częściowo go zrekonstruował. Kolejne prace zabezpieczające zostały przeprowadzone w XX w. W 2010r zły stan murów oraz wichura uszkodziły mury zamku.
Obecnie teren zamku oraz otaczające go piękne wzgórza znajdują się na terenie rezerwatu przyrody. Zamek okalają zadrzewienia głównie bukowe, graba i modrzewia. Znajdują się tu także chronione gatunki roślin.
Po zamku pozostały jedynie piękne białe wapienne ruiny. W murach widoczne są okiennice strzelnicze. Choć z zamku pozostały tylko mury, można zauważyć zarysy pomieszczeń. W części zamku zachowały się kondygnacje. Dla turystów dostępna jest wieża, z której rozpościera się piękny, zielony krajobraz.

20160430_161040

20160430_161220

20160430_161840

Na terenie rezerwatu, niedaleko zamku znajduje się bezpłatny parking. Wstęp na zamek również jest bezpłatny.

Pałac w Pilicy

20160430_172056

Pałac w Pilicy wraz z całą miejscowością należał do rodu Toporczyków, właścicieli posiadłości w Smoleniu. Ród od nazwy miejscowości Pilica, zmienił nazwę na Pileckich. W XVI w pałac został sprzedany Padniewskim, którzy wybudowali pałac od nowa. Był w stylu renesansowym. Posiadłość na przestrzeni lat zmieniała kilkakrotnie właścicieli, którzy przebudowywali ja według własnych potrzeb i upodobań. W 1655 r pałac został zdobyty przez Szwedów, jednak jego obecny wówczas właściciel – Warszycki – zdołał go odbić. Posiadłość w 1705r ponownie została przejęta przez Szwedów, by w 1731 r stać się własnością Marii Sobieskiej. Ówczesna właścicielka przebudowała budowlę na styl barokowy. Kolejne przebudowy pałacu odbyły się w XIX w. Pałac miał wówczas charakter neorenesansowy ze zdobieniami romantycznymi. Przez kolejne lata pałac odebrany został właścicielom i pełnił funkcję zakładu poprawczego. W PRL-u podczas remontu budynku odkryto pozostałości średniowiecznej budowli. Dziś zamek jest własnością prywatną i zwiedzanie możliwe jest jedynie z zewnątrz.Otoczony jest on 4 bastionami
Pałac znajduje się w centrum dużego parku z fontanną przypominającą sowy. Park uznany został jako pomnik przyrody.

20160430_172034

Jest to miejsce często odwiedzane zarówno przez tubylców jak i turystów.
Niedaleko parku znajduje się niewielki parking. Wstęp do parku jest bezpłatny. 

Zamek w Ogrodzieńcu

20160430_182508

Zamek leży we wsi Podzamcze. Wznosi się on na wysokości 515.5m.n.p.m. na Górze Zamkowej. Powstał on na przełomie XIV/XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Wybudowany został w stylu gotyckim. Posiadłość okalały z trzech stron skały, w szczelinie których znajdowała się brama wjazdowa. Czwarta strona zamknięta była przez kamienny mur.
W 1523r zamek stał się własnością Bonerów, którzy przebudowali go w 1530-1545r na styl renesansowy. Następnie zamek stał się własnością Jana Firleja. Kolejne lata były nieprzychylne dla zamku. Posiadłość była zdobywana przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, palona i zdobywana przez Szwedów. Zamek odbudowany został w 1669r przez ówczesnego właściciela Stanisława Waszyckiego. Przez następne lata, kolejne pożary oraz nieodpowiedni właściciele doprowadzili do wyniszczenia zamku wraz z jego wyposażeniem. Ostatnim właścicielem była rodzina Wołczyńskich. Wojna sprawiła, ze obiekt został znacjonalizowany. Od 1949r do 1973r trwały prace, których celem było zachowanie pozostałości po zamku i możliwość udostępnienia ich zwiedzającym.

20160430_182609

Otoczenie zamku jak i jego wnętrze widoczne było w filmach i serialach tj : Janosik, Rycerz czy Zemsta. Elementy dekoracji z filmu Zemsta, które zostały dobudowane widnieją na zamku do dziś.
Zwiedzający wchodzą przez wieżę bramna na dziedziniec. We wnętrzu zamku zobaczyć można dziedziniec, kuchnię Kurną, Zamek wysoki, sypialnie Bonera, Bibliotekę, Salę i Wieżę Kredencyjną, izby rycerskie, kurzą nogę, dziedziniec gospodarczy, bastion beluard, Wieżę skazańców, skarbiec oraz prochownię. W Izbach rycerskich znajduje się muzeum.
W kurzej stopie zobaczyć można wystawę zamkową-zbrojownię oraz renesansowe freski lili.
Miłośnicy pięknych widoków będą mogli podziwiać krajobraz z wieży kredencerskiej.
Na terenie zamku nieopodal wejścia można zobaczyć także grupę skał m.in. skałę zwana Sfinksem, a także formacje skalne tj. Niedźwiedzia i Dwie Siostry. Kolejną atrakcja jest grota „Męczarnia Warszyckiego” a obok znajduje się sala tortur. Sala ta została stworzona jako atrakcja turystyczna dla zwiedzających.

20160430_182822

Niektórzy uważają, że zamek w Ogrodzieńcu jest nawiedzony przez wielkiego psa z płonącymi oczyma. Zjawa ma być dusza kasztelana Warszyńskiego.
Przy zamku znajduje się park linowy, tor saneczkowy i park doświadczeń. W okolicy zamku turyści mogą skorzystać z okolicznych barów i budek z jedzeniem.

20160430_181405

20160430_181357

Obecnie wstęp na teren zamku jest płatny – normalny 12 zł, ulgowy 8 zł.  Niedaleko zamku można bezpłatnie zaparkować samochód.

20160430_185635

W Podzamczu znajduje się również inna atrakcja turystyczna do której warto pójść – Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. W jej wnętrzu zobaczyć można cudowny obraz Matki Bożej. Legenda mówi, że 14 października 1818r jednemu z mieszkańców objawił się wizerunek Matki Bożej. Niedługo potem zawieszono jej obraz maryjny, wcześniej wiszący w kaplicy zamkowej. W latach 50-tych XX w powstała tu niewielka kaplica, która w 2000r została rozbudowana.W czerwcu tego samego roku bp Adam Śmigielskim poświęcił kaplice oraz figurę Matki Bożej. Cudowny obraz Matki Bożej został ukoronowany w 2001r, a rok później kaplica zyskała miano Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. Innym ważnym obiektem w Sanktuarium jest historyczny krzyż pochodzący z lat 50-tych poprzedniego stulecia, wykonany przez robotników w Cementowni „Wiek”.

Gród na Górze Birów

20160502_190747

Niedaleko zamku w Ogrodzieńcu -1.5 km od niego – znajduje się Gród Birów w Podzamczu. Ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z przed 30 tysięcy lat i należą do łowców reniferów i niedźwiedzi. Tereny te zasiedlały także przedstawiciele kultury łużyckiej, plemiona germańskie a od VIII w słowiańskie. Słowianie ufortyfikowali góry od północnego-wschodu wałem kamienno-drewnianym oraz murem wapiennym od zachodu. Po osadzie pozostało cmentarzysko u podnóża góry. Szacuje się, że od X do XIII w na górze znajdował si drewniany gród obronny, który został zniszczony w XIV w przez pożar w czasie walk polsko-czeskich. Gród nigdy nie został odbudowany. W 2008r zrekonstruowano drewniano-kamienny gród, jednak nie jest on wiernym odwzorowaniem tego jak wyglądał w swoich najlepszych latach. Na terenie grodu znajduje się trzy wieże (brama, strażnicza oraz obserwacyjna), chata oraz wał kamienno-drewniany. Zwiedzający mogą oglądnąć wystawę muzealną znajdującą się w chacie – a w niej militaria, groty, strzały, bełty, topory, fragmentów kol­czug itp. – oraz dwa namioty.

20160502_191305

Uformowanie grodu na skałach sprawia, że jest on atrakcyjny dla wspinaczy. Stworzono tu kilkadziesiąt „szlaków wspinaczkowych” wyposażonych w stałą asekurację. Ściany Góry Birów są miejscem również często odwiedzanych przez grotołazów, ćwiczących na ich powierzchni.

20160502_192018

Wstęp do Grodu Birów jest płatny – normalny 5 zł, ulgowy 4 zł.
>Osoby chcące zwiedzić zarówno Gród Birów jak i Zamek Ogrodzieniec mogą kupić jeden bilet – normalny 16 zł i ulgowy 11 zł.
Pod Gród można wjechać polna droga i zostawić samochód tuż przy górze, lub zostawić na parkingu i wybrać się na pieszą wędrówkę pod górę.

Opis kolejnych punktów szlaku Orlich Gniazd już wkrótce 🙂

You may also like