Wypadanie włosów

Włosy są naturalna ozdobą człowieka. Ich długość, kształt, grubość, kolor i blask nadają specyficzny charakter każdemu z nas. Osoby o pięknych i lśniących włosach są atrakcyjniejsze, nic więc dziwnego, że olbrzymia rzesza kobiet i mężczyzn przywiązuje do ich wyglądu dużą uwagę. Co jednak sprawia, że nasze włosy wyglądają tak jak wyglądają? Jak sprawić by były ładniejsze? Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak włosy są odzwierciedleniem stanu zdrowia danej osoby. Niewielu wie, że włos uważany jest za najwrażliwszy wskaźnik stanu zdrowia i zatruć organizmu. Gdy zaczynamy chorować, nieodzownym elementem, a jednocześnie najbardziej widocznym objawem jest właśnie słaba kondycja włosów.
Zdrowy włos rośnie średnio 0,37-0,44 mm/ dobę. Włosy u kobiet rosną wolniej niż u mężczyzn. Domniema się, że przyczyna związana jest z ilością hormonów. Liczba włosów przypadających na 1cm2 jest różna i zależy od czynników rasowych, genetycznych, okresów w życiu, okolic głowy i stanu zdrowia. Naturalną rzeczą jest wypadanie włosów. Jako normę przyjmuje się utratę 70-100 włosów dziennie, przekroczenie tej ilości uważa się za objaw chorobowy. Najłatwiej zauważyć ilość traconych włosów podczas ich  szczotkowania i mycia.
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele. Najpowszechniejsze z nich to:

Przebyte lub obecne choroby (grypa, nowotwory narządów wewnętrznych, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, grzybica, anemia, choroby psychiczne, cukrzyca itp)

 • Stres, nerwice
 • Niedożywienie
 • Zaburzenia czynności wydzielniczych skóry głowy
 • Zaparcia (przewlekłe)
 • Złe trawienie i zła przemiana materii
 • Palenie papierosów
 • Zaburzona praca wątroby
 • Naświetlanie promieniami Roentgena
 • Przyjmowanie pewnych leków (gł.przeciwzakrzepowych, cytostatyków i leków immunosupresyjnych)
 • Przyjmowanie aromatycznych retinoidów oraz beta-blokerów
 • Przyjmowanie środków obniżających poziom lipidów
 • Zatrucia metalami ciężkimi (Pb, Tl, Hg) oraz złotem
 • Zaburzenia hormonalne( nadczynność oraz niedoczynność tarczycy)
 • Przedawkowanie wit. A

W pewnych okresach nasilenie wypadania włosów jest większe, jednak jest ono całkowicie naturalne. Do takich odcinków czasowych zaliczamy okresy przesileń wiosennych i jesiennych, czas przekwitania (andropauza, menopauza) a także poród czy czas po odstawieniu leków hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych)

Co zrobić, aby poprawić ich stan?

Aby mieć ładne i zdrowe włosy należy poprawić stan naszego zdrowia (dieta, ćwiczenia, specjalistyczne leczenie) oraz odpowiednio je pielęgnować od zewnątrz.
Istnieje wiele sposobów pielęgnacji włosów-od prostych domowych, po skomplikowane zabiegi specjalistyczne.
Zewnętrznie możemy poprawić stan włosów poprzez odpowiednie kosmetyki odżywiające, czesanie oraz mycie. Częstotliwość mycia jest sprawą indywidualną, zależną od kondycji i długości włosa. Należy pamiętać, że włosy długie nie lubią częstego mycia, ponieważ łatwo uszkodzić ich osłonki i doprowadzić do zmian ich struktury. Włosy nadmiernie wypadające oraz cienkie nie powinno się natomiast nadmiernie szczotkować i wyczesywać. Do pielęgnacji takich włosów dobrze sprawdzą się szczotki z włosia naturalnego. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów hamujących wypadanie włosów oraz pobudzających cebulki włosa do wzrostu. Niewiele z nich likwiduje ten problemu całkowicie. Efekt ten jest najczęściej doraźny, co oznacza, że po odstawieniu danego preparatu problem powróci lub nieznacznie się zmniejszy. Fakt ten sprawia, że aby dobrać odpowiedni dla nas preparat  testujemy kilkadziesiąt produktów, co ma nie zawsze dobre skutki.
Najważniejszą i najbardziej efektywną formą pielęgnacji jest dieta. Nasze posiłki powinny być urozmaicone i bogate w odpowiednia ilość aminokwasów, tłuszczów, mikro i makroelementów, składników mineralnych ( Fe,Zn, S,Cu, Se) oraz witamin (A,B,C,E).
Warto także aby w naszej diecie znalazło się miejsce na zioła tj. liście pokrzywy, orzecha włoskiego, kory dębu, ziele skrzypu, nasturcji ogrodowej, szyszki chmielu, korzeń łopianu, tartaku, a także kwiat rumianku.
Z ziół tych możemy sporządzać pyszne herbatki jak również wcierki i płukanki poprawiające kondycje włosów.

WŁOSY OSŁABIONE

Maseczka
Dwa żółtka jajek łączymy z 0,25 ml piwa, mieszamy i nakładamy na włosy na 30 min. Całość trzymamy w ciepłym kompresie (czepek, folia,ręcznik itp.). Po 0,5 godziny zmywamy całość i myjemy włosy tradycyjnie w szamponie.

Płukanka
Myjemy włosy szamponem i spłukujemy wodą. Do ostatniego płukania stosujemy  roztwór z pokrzywy. Mieszaninę sporządzamy gotując 4 łyżki liści pokrzywy w litrze wody. Nie doprowadzamy do wrzenia. Roztwór odstawiamy do ostygnięcia.  Letnim wywarem przepłukujemy na koniec głowę. Nie spłukujemy.

WŁOSY WYPADAJĄCE

Macerat
Świeży korzeń  pokrzywy, nasturcji ogrodowej oraz rozmaryn mielimy i zalewamy wódką. Macerujemy przez 2-3 tygodnie. Po sporządzeniu maceratu, nacieramy skórę głowy.

Płukanka
Gotujemy 3 łyżki łopianu w 0,5 l wody. Odstawiamy na 15 min do wystygnięcia. Włosy po umyciu płuczemy w sporządzonym roztworze.

Wcierka
W oczyszczoną skórę głowy wcieramy sok z czarnej rzodkwi. Po paru minutach wypłukujemy włosy wodą.

WŁOSY SUCHE

Maska
Na umyte szamponem włosy, nakładamy 3 łyżki miodu i wyciskamy parę kropel cytryny. Całość  trzymamy ok 30 min. Po upływie wyznaczonego czasu spłukujemy włosy ciepłą woda do skutku.

Olejowanie włosów
Dobrym i modnym w ostatnich latach sposobem na suche włosy jest ich olejowanie.
Korzystne rezultaty otrzymujemy min. po oleju migdałowym, cynowym, kokosowym, lnianym a także po zwykłej oliwie z oliwek. Natłuszczone podgrzanym olejem włosy zawijamy w czepek i trzymamy min 30 min. Całość spłukujemy (do skutku wodą, szamponem oczyszczającym lub szamponem z serwatką)

WŁOSY PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ

Płukanka
Liście pokrzywy łączymy z zielem mięty w równych ilościach. Zalewamy wrzątkiem i przepłukujemy włosy.
Podobne właściwości osuszające skórę głowy będą mieć płukanki z kory dębowej lub skrzypu.

A Wy jakie macie sposoby na zdrowe i ładne włosy?

You may also like